واشر

معرفی انواع واشر لاستیکی

امروزه استفاده از قطعات لاستیکی و پلاستیکی در اکثر لوازم مصرفی و ابزارهای صنعتی به چشم می خورد و یکی از این قطعات پلاستیکی واشر لاستیکی می باشد که در انواع مختلف لاستیکی، نسوز، واشرعمری بخار،واشر درب دیگ ،واشرهای سوراخ دار، واشرهای لاستیکی منجید دار و لاستیکی کتان دار از ۱ اینچ الی ۱۵۰ اینچ در ابعادPn10 ، Pn16 ، pn25و …. در کلاس های ۱۵۰-۳۰۰ و….تولید و طراحی می شود.

واشر از خانواده درزبندها و درزگیرها به شمار می‌آید.واشرها یا گسکتهای لاستیکی در لوله کشیهای مخازن و پروژه های مربوط به آب کاربرد دارند. نوع مسطح این گسکتها از ورق لاستیکی بریده می شوند.مدل تقویت شده با رینگ فلزی برای فشارهای بالا مناسب می‌باشد. در نوع تقویت شده می توان با جایگزین نمودن بخش لاستیکی از رینگ فلزی بدفعات استفاده نمود.

 

انواع واشر از لحاظ جنس

معمولا واشر ها به دو دسته پلاستیکی وفلزی تقسیم بندی می شوند.
واشرها در طیف گسترده ای نظیر واشر تخت، واشر فنری، واشر کروی، واشر قفلی ، واشر چهارگوش وجود دارند . در پیچ فولادی برای افزایش سطح اصطکاک و محکم بسته شدن پیچ و از دست نرفتن فشار پیش بار از واشر فولادی یا فلزی استفاده می شود.

کاربرد واشر

از واشر گاهی بعنوان یک جداکننده ، گاهی بعنوان پخش کننده بار و فشار از یک سطح مانند پیچ و مهره، گاهی برای کاهش لرزش یک سطح یا برای آب بندی و عایق بودن و جلوگیری از نشت مواد استفاده می شود.
معمولاً قطر خارجی واشر دو برابر قطر داخلی آن می باشد،گاهی اوقات به درزگیرهای فیبری و لاستیکی هم واشر گفته می شود در صورتی که تنها کار این درزگیر ها جلوگیری از عدم نشت مواد و مایعات می باشد و همچنین از واشرها برای جلوگیری از خوردگی سطوح استفاده می شود.
از واشر بعنوان عایق برای جلوگیری از خوردگی پیچ فولادی از سطوح آلومینیومی نیز استفاده می شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *